Jak uniknąć kontuzji?

Sport, szczególnie bieganie, to bardzo przyjemny sposób dbania o swoje zdrowie i rozładowanie codziennego stresu. Aby jednak czerpać z niego jak najwięcej korzyści, trzeba ćwiczyć w sposób zrównoważony, czyli pozwalający uniknąć kontuzji. Jakie są zasady takiego treningu? Przede wszystkim należy rozwijać masę mięśniową.

Nawet jeżeli głównie biegamy, nie powinniśmy zapominać, że to właśnie mięśnie są oparciem dla naszych kości czy stawów. Ważne jest tu jednak dobór odpowiedniego obciążenia, które będzie wzrastało wraz z mocą naszych mięśni – w przeciwnym wypadku możemy zrobić sobie krzywdę. Istotne jest też utrzymanie prawidłowej wagi – zbyt dużo kilogramów to dodatkowe obciążenie dla układu kostnego.

Osoby z nadwagą są więc o wiele bardziej podatne na różnego rodzaju urazy. W uniknięciu kontuzji pomoże nam także odpowiednia dieta – organizm powinien bowiem cały czas mieć zapas składników odżywczych, które pomogą mu zwalczyć jakiekolwiek mikrourazy powstałe podczas treningów. Pamiętać także o wystarczającej ilości snu – to właśnie wtedy organizm, a także mięśnie, regeneruje się najbardziej intensywnie.

przedsiebiorczafirma.pl