Śledzie, czy komuś to smakuje?
Są potrawy, które nie są smaczne według wszystkich. Często budzą one kontrowersje i niewiadomo czy warto je serwować dla większego grona gości. Takim rodzajem potraw są z pewnością potrawy ze śledziami.
Nie wszyscy je lubią i nie wszyscy uważają je za pożądany element przyjęć, okazji, świąt. Z pewnością jest jednak jedna konkretna okazja, kiedy potrawy ze śledziami są bardzo mile widziane na stołach. Ta okazją jest wieczerza wigilijna.
Potrawy ze śledziami to tradycyjne potrawy wigilijne i ich obecności na stołach dwudziestego czwartego grudnia nikt nie kwestionuje. A co z innymi dniami? Potrawy ze śledziami to także bardzo popularne potrawy kuchni żydowskiej, więc jeśli jesteśmy jej zwolennikami obecność śledzi na stole nas nie razi. Ostatnio różnego rodzaju egzotyczne kuchnie stają się bardzo popularne, tak więc i kuchnia żydowska bardzo znana w naszym kraju jakiś czas temu staje się znów modna.
Również kuchnia czasów PRL jest czymś, co powraca. A jak wiemy potrawy ze śledziami obok ogórków kiszonych czy tatara były niezwykle popularnymi zakąskami podczas bankietów, a także imienin czy innych tego typu zakrapianych okazji. Nie bez przyczyny bardzo często w tym kontekście używane jest powiedzenie, że rybka lubi pływać.
Okazuje się, że pod tym względem nic się nie zmieniło. Popularność tej bałtyckiej ryby, jako zakąski przetrwała i bardzo wiele osób serwuje ją na przyjęciach. Jest też bardzo wiele lokali, w których się ją podaje i ludzie się nią zajadają.