Jak i gdzie jeść śledzie?

Zdecydowanie w Polsce jest bardzo wielu fanów śledzi. Ta ryba pływa w naszym morzu, czyli w Morzu Bałtyckim i towarzyszy nam od setek lat. Potrawy ze śledziami to potrawy kuchni polskiej, ale także popularnej w naszym kraju kuchni żydowskiej.

Potrawy ze śledziami to przede wszystkim element najbardziej uroczystej kolacji, jaką spożywamy podczas roku, czyli wieczerzy wigilijnej. Wówczas śledzie serwowane są nie na jeden, ale na kilka sposobów. Śledzie w oleju, śledzie w śmietanie, śledzie w zalewie pomidorowej, śledzie wędzone i marynowane, rolmopsy ze śledzi, a także popularny śledź pod pierzynką, czyli przykryty ubitym śmietanowym sosem i przekładany warzywami.

Podaje się też często śledziową sałatkę, a czasem nawet zupę. Potrawy ze śledziami są niezwykle różnorodne i cieszą się dużą popularnością. Nie tylko podczas Wigilii jemy śledzie, ale także podczas ostatniego dnia karnawału, czyli tak zwanych Ostatków.

W niektórych regionach ten dzień,a w zasadzie wieczór nawet nazywany jest Śledzikiem. Ma to związek z faktem, iż jest to ostatni dzień karnawału, a więc dzień, w którym można sobie pofolgować przed nadejściem Wielkiego Postu. Ma to także związek z piciem alkoholu, a jak wiadomo do alkoholu pasuje śledź, a więc nazywanie tak tej okazji jest w pełni uzasadnione.

Potrawy ze śledziami są także chętnie serwowane w restauracjach. Głównie tych nadmorskich, ale nie tylko. Wielbiciele śledzi znajdują się bowiem nie tylko wśród mieszkańców miast nadmorskich i turystów.

wrocław apartamenty sprzedaż www.ireneuszjelen.pl https://www.opakowaniaok.pl/69-pojemniki-plastikowe