Smaczne zakąski

Jeśli chodzi o zakąszanie to ryby z rodziny śledziowatych nie mają sobie równych w tej dziedzinie. Te niewielkie rybki są idealne do tego, aby były dodatkiem do innych potraw, aby na talerzyku kusiły biesiadujących, którzy po nie sięgają od czasu do czasu. Rzadziej szprotki, sardynki czy śledzie podaje się jako danie główne, częściej są przystawkami.

Oczywiście nie zawsze, bo potrawy ze śledziami mogą stanowić także całkiem treściwe posiłki. Przykładem jest oczywiście choćby sałatka śledziowa, w której oprócz śledzia znajdziemy też inne składniki i dzięki temu jest ona niezwykle sycąca i może stanowić pełnowartościowy posiłek. Podobnie zresztą, jak śledź pod pierzynką, który jest niezwykle smaczny.

Sos śmietanowy, który ubity jest na puch oraz duża ilość warzyw sprawiają, że jest to smaczna i nietypowa potrawa. Częściej jednak potrawy ze śledziami czają się gdzieś na niewielkim talerzyku gdzieś z boku stołu i widelczykiem sięga się po nie od niechcenia. Z drugiej jednak strony są takie okazje, które ciężko sobie bez śledzia wyobrazić.

Koronnym przykładem jest choćby Wigilia. Śledź nie jest tu daniem głównym, ale na stole wigilijnym musi się pojawić i już. Kolejnym świętem, którego po prostu nie ma bez śledzia są ostatki.

Ostatni dzień karnawału, dzień zabawy i folgowania sobie w jedzeniu i piciu to także dzień jedzenia śledzia. Potrawy ze śledziami idealnie sprawdzają się także na imieninach i podczas tego typu imprez rodzinnych i przyjacielskich. Są smaczne i wygodnie się je je.

Pizzeria Andrespol www.stnicholaseklutna.org