Podziemne osiedle w Rybniku

Południe Polski okazuje się prawdziwym inkubatorem nietypowej kreatywności architektów, ale nie jest to twórcze szaleństwo, któremu nie towarzyszy przewodnia koncepcja. To uporządkowane i przemyślane działania, dzięki którym w przestrzeni wokół nas pojawiają się obiekty niestandardowe. Do takich należy niewielkie osiedle „podziemnych domów” w Rybniku. Zostało ono w 2010 roku uznane za najciekawszy obiekt w całym województwie śląskim, a już na pierwszy rzut oka wiadomo, z czego wynikała tamta decyzja jury.

Architektura domów jest wyraźnie zakorzeniona w myśleniu modernistycznym. Proste, nieco surowe bryły świetnie wpisują się w industrialny charakter regionu. Skośne dachy skłaniające się ku ziemi, a także kilkumetrowe zagłębienia nasuwające skojarzenia z nierównościami terenu są bardzo charakterystyczne. Owe zagłębiania spełniają konkretną funkcję użytkową – są miejscem przeznaczonym dla parkowania samochodów.

Dachy obu sąsiadujących budynków pokryto trawą, dzięki czemu doskonale zlewają się z dość zielonym otoczeniem, choć w oddali widać typowe osiedlowe bloki.

Architekt Toruń geosiatki www.cyfrowamuza.pl