Dom typOwy, czyli życie w okręgu

Architektura nie musi być sztampowa, ale przy okazji może też spełniać wymogi ekologii i energooszczędności. Coraz więcej osób chce dziś żyć ekologicznie, więc warunki mieszkaniowe także chcą dostosować do takich standardów.

Autorzy filmów dokumentalnych o polskiej architekturze – Katarzyna i Tomasz Baronowie, postanowili, że pójdą pod prąd i zamieszkają w nietypowym domu. Najpierw jednak musieli go zbudować, a cały proces udokumentowali na taśmie filmowej.

Ich celem było promowanie taniej, ekologicznej architektury opartej o wszechstronne wykorzystanie komponentów drewnianych. Dla uzyskania optymalnych efektów twórca projektu, architekt Robert Konieczny, wysunął odważną koncepcję zbudowania domu na planie koła.

Okazało się to strzałem w dziesiątkę, albowiem okrągłe kształty potrafią się najlepiej wpasować w przestrzeń o dowolnym układzie. Zaczęło się od makiet, rysunków oraz komputerowych symulacji.

Skończyło się na domu, który swoim charakterem wyróżnia się szczególnie na tle innych obiektów jednorodzinnych.

Domy na kredyt i mieszkania z ogródkiem Plewiska z rynku pierwotnego Kupiłem pod Warszawą nowe mieszkanie Marki to był trafny wybór